Tento článok bol uverejnený v 27. čísle spravodajsko-inzertnom týždenníku Kontakt

Článok vo väčšom formáte k dispozícii tu:

Článok.JPG (496,4 kB)

 

 

Tento príbeh napísala klientka: Zuzana 23 rokov

 

 

Malý zázrak menom neurofeedback

 

     Na svete je veľa ľudí, ktorí majú rôzne problémy a nevedia si s nimi rady. K nim som nedávno patrila aj ja. Je však malé množstvo ľudí, ktorí poznajú pomoc menom neurofeedback a veľa ľudí o tejto terapii ani len netuší. V nasledujúcom príbehu by som vám chcela touto cestou predstaviť skvelého pomocníka, ktorý možno aj vám zmení život.

     Keď som sa narodila, bolo ticho, nedýchala som. Lekári ma museli oživovať. Chvíľka napätia, ale nakoniec sa im to podarilo a ja som sa rozplakala ako všetky bábätká keď sa narodia. V tej chvíli nikomu nenapadlo aké z toho budem mať následky.

Keď som nedýchala, mozog nemal dostatočné množstvo kyslíka, následkom čoho prišlo k poškodeniu mozgu a tým aj jeho funkcie. Vyvíjala som sa oneskorene. Prvé viditeľnejšie príznaky a ťažkosti sa objavili, keď som nastúpila do základnej školy. Bola som spomalená, pomaly som čítala, písala, vypadávali mi písmenká, alebo som si ich zamieňala, nepoužívala som interpunkciu. Ťažko sa mi učilo, čo som sa naučila som si nepamätala, alebo len krátko, nevedela som sa sústrediť, mala som zlú výrečnosť pri hovorení, bola som unavená. Všetko bolo sprevádzané veľkou trémou. Keď mi niekto niečo hovoril, rýchlo som to zabudla. Samozrejme, že každé dieťa kým sa naučí tieto veci tak to istý čas trvá, ale mňa to sprevádzalo nielen na základnej škole, ale aj na strednej. Navyše sa pridali bolesti hlavy, depresie, komplexy, stres a následne mi začali vypadávať vlasy. Mala som nízke sebavedomie, bola som podráždená, nervózna, nemala som na nič svoj názor a odvahu niečo niekomu povedať. Keď som mávala depresie, sem-tam ma napadla myšlienka: „načo mi je takýto život?“ Uzatvárala som sa do seba, bola so m  utiahnutá, liečila som sa plačom.

     Po nejakom čase som sa dozvedela o neurofeedbacku, jeho účinkoch a skúsila som to. Mala som veľkú silu so svojimi problémami niečo robiť, aj keď som už všeličo vyskúšala, lebo môj život sa mi zdal byť neznesiteľný.    

Moja túžba bola taká silná, že som využila maximálny počet sedení. Asi po 70. sedeniach sa mi niektoré problémy a ťažkosti odstránili úplne, niektoré sa mi oveľa zmiernili. A na viac – objavila som na sebe kopu pozitívnych vecí. Zmeny prichádzali postupne, od prvého až po posledné sedenie. Po každom sedení som mala dobrý pocit, že som pre seba niečo dobré urobila a vždy som sa tešila na ďalšie. Medzi terapeutkou a mnou sa vytvoril pekný vzťah, takže som nemala problém sa jej zdôveriť so svojimi ťažkosťami, ktoré sme často spolu riešili. Keď som prejavila záujem, veľa času sme trávili rozprávaním. 

     Cítim sa šťastnejšia, plná energie, optimizmu, som kľudná, vidím veci reálne. Predtým som asi nosila ružové okuliare. Lepšie vychádzam s ľuďmi, so zamestnancami, mám odvahu povedať vlastný názor, som otvorená, samostatne sa rozhodujem. Zlepšila sa mi zraková pamäť (najlepšie sa mi fixujú čísla), predstavivosť, priestorová orientácia (napr. v meste). Predtým som bola veľmi impulzívna, cítila som tlak v hrudi, teraz už vôbec. Som pohotovejšia v komunikácii, riešení úloh, aj fyzické tempo sa zvýšilo. Úplne sa mi odstránila depresia, vynechávanie písmen, menštruačné problémy, spomalená manuálna činnosť, stres, únava.

Naopak, viditeľne sa mi posilnila pamäť (nemusím si nič písať na papieriky), sústredenie, orientácia v meste, organizovanie práce, dôslednosť, zlepšilo sa mi písmo, som odvážnejšia. Prekážky a problémy v práci znášam oveľa lepšie a v kľude.

     Našla som si svoje miesto v živote, našla som samu seba a zmysel života. Som spokojná. Preto si môžem dovoliť povedať, že neurofeedback je „ malý zázrak“.

Ak máte aj Vy záujem na sebe, vo svojom živote niečo zmeniť, zlepšiť kvalitu svojho života, kontaktujte moju terapeutku.

 

Vyhľadávanie

Kontakt

Mgr. Kvetoslava Bujnová Jurkovičova 900
908 73 Veľké Leváre

Mobil: +421 908 711 370